Profil przedszkola

M i e j s k i e   P r z e d s z k o l e  Nr 34

w Częstochowie

Przedszkole czynne jest w godzinach 615 – 1615

Przedszkole usytuowane jest w dzielnicy Tysiąclecie na parterze 10-pietrowego budynku. Wprawdzie nie posiada„ własnego” ogrodu, ale korzysta z okolicznych, atrakcyjnych osiedlowych placów zabaw. Jest to w pobliżu dzielnicy domków jednorodzinnych, co stwarza warunki sprzyjające spacerom i zabawom na świeżym powietrzu.

Placówka posiada 3 oddziały z dobrze wyposażonymi salami, dostosowanymi do pobytu dzieci. Jest mała ale nie jest to jej wadą, lecz ogromną zaletą, gdyż tworzy osobliwy, rodzinny charakter. Dzieci czują się w niej dobrze. Rodzice również uważają to za jej walor. Przedszkole ma pozytywną opinię w najbliższym  środowisku i nie tylko. Rodzice, którzy raz zetknęli się z naszym przedszkolem z ufnością posyłają do niego swoje kolejne dzieci i polecają go swoim krewnym i znajomym.

Przedszkole czynne jest w godzinach od 6:15 do 16:15 co odpowiada potrzebom rodziców i pracuje w oparciu o ramowy rozkład dnia uwzględniający najnowsze wskazówki i zalecenia.

Przedszkole jest otwarte na potrzeby indywidualne dzieci oraz potrzeby rodziców w zakresie opieki nad dziećmi, ich wychowania oraz edukacji. Zapewnia warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci, rozbudza zaciekawienie otaczającym światem. Rozwija zdolności i zainteresowania, inspiruje do różnego rodzaju działań twórczych.

W przedszkolu funkcjonują następujące programy wychowania przedszkolnego:

• „Nasze Przedszkole” M. Kwaśniewskiej i W. Żaba-Żabińskiej - program edukacji przedszkolnej został wyróżniony w konkursie MEN i CODN. Jest on przeznaczonydla dzieci w wieku przedszkolnym, dostosowany dozałożeń aktualnej podstawy programowej wychowania przedszkolnego i zaleceń Ministra Edukacji Narodowej. Celem głównym edukacji przedszkolnej wg autorek programu jest wspomaganie rozwoju dziecka poprzez świadome podejmowanie zorganizowanych działań edukacyjnych, przyczyniających się do aktywnego nabywania przez nie doświadczeń. Stawianie na samodzielność i indywidualny tok rozwoju każdego dziecka, co zgodne jest z  misją naszej placówki.
  •  „Dziecko w świecie pisma” –program własny wprowadzony w 2002r. wg metody I. Majchrzak– polegający na bezstresowej nauce czytania ze zrozumieniem prowadzonej od grupy najmłodszej w formie zabawowej, gdzie punktem wyjścia jest wizytówka dziecka. W oparciu o ten program pracujemy już od wielu lat z ogromnym powodzeniem, osiągamy zamierzone, wysokie rezultaty i dlatego będziemy kontynuować tą pracę. Dziecko wprowadzane jest w świat pisma indywidualnym tokiem, bez ponaglań, nacisków i kontroli. Rodzice nie zauważają nawet kiedy ich dzieci posiadły umiejętność płynnego czytania ze zrozumieniem. W ten sposób rozwijamy zainteresowania dzieci literkami i naturalną chęć poznawania ich.
  • „Ze sztuką na Ty” –program własny wprowadzony w 2005 r. w związku z pomysłem stworzenia przedszkola o charakterze artystycznym. Powstanie programu poprzedzone było prowadzeniem całorocznego przedsięwzięcia „Mały artysta”. Ciekawostką związaną z programem i charakterem placówki jest prowadzenie PIĄTKÓW ARTYSTYCZNYCH. Jest to dzień w tygodniu, kiedy to w atrakcyjny i ciekawy sposób przybliżamy dzieciom sztukę, np. organizując cykliczne warsztaty z częstochowskimi artystami, wyjścia na spektakle, wystawy itd.…Widząc zachwyt i entuzjazm naszych milusińskich oraz aprobatę rodziców czuję potrzebę kontynuowania tej tradycji. Celem naszym nie jest stworzenie artystów, ale  uwrażliwienie dzieci na sztukę, piękno, pobudzenie ich wyobraźni i przekazanie podstawowych wiadomości z tej dziedziny.
  • " Przyjaciele Zippiego" - to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-7 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Tradycją Naszej placówki są cyklicznie odbywające się uroczystości:

- MIKOŁAJ

- JASEŁKA