Nagłówek

Częstochowa dla Ukrainy

Punkt informacyjno-pomocowy dla obywateli Ukrainy, http://beta.ukraina.czestochowa.pl/. Na której znajdują się wszystkie informacje dot. uchodźców, zarówno w języku polskim jak i w języku ukraińskim.

Informacja dla osób, które są studentami, nauczycielami, wykładowcami lub innymi członkami społeczności akademickiej lub szkolnej i chcą pomóc osobom przybywającym z terenu Ukrainy.

Poniższy formularz zbiera podstawowe informacje dotyczące rodzaju pomocy. Po wypełnieniu, dane zostaną automatycznie przesłane do właściwego koordynatora wojewódzkiego funkcjonującego przy Kuratorium Oświaty. Koordynator będzie kontaktować się z Państwem w miarę pojawiających się potrzeb.

Dziękujemy za chęć niesienia pomocy!

Bezpłatny kurs podstawowy języka polskiego
dla dorosłych: poniedziałek, środa, piątek

godz. 9.00-10.00 (Igr.)
            10.00-11.00 (II gr.)
dla dzieci: wtorek, czwartek

godz. 15.00-16.00 (6-9 lat)

16.00-17.00 (10-15 lat)
Częstochowa, ul. Waszyngtona 62 II piętro, pokój 4
Zgłoszenia i informacja - Edyta Książek

Zapraszamy i czekamy na Was!

Безкоштовний базовий курс польської мови

для дорослих: понеділок, середа,п'ятниця

9.00 - 10.00 ( I група.)

10.00 - 11.00 (II група)

для дітей: вівторок, четвер 15.00-16.00 (6-9 років)

16.00-17.00 (10-15 років)

Союз польських вчителів

Ченстохова, вул. Вашингтона, 62  другий поверх, кімната 4

Заявки та інформація - Edyta Książek  тел. +48 695 228 133

Drodzy Rodzice
W związku z atakiem zbrojnym na naszych sąsiadów, władze Miasta Częstochowy oraz Wydział
Edukacji, zwracają się z prośbą o szczególne zaangażowanie w pomoc charytatywną na rzecz
mieszkańców Ukrainy. Do akcji organizowanej przez Urząd Miasta włącza się nasze przedszkole.

W terminach 28.02.2022 r. -18.03.2022 r. ogłaszamy zbiórkę materialną
dla Ukrainy - zwracamy się z ogromną prośbą do wsparcia akcji. Pomoc materialna trafi m.in.
do ludności w Berdyczowie, Humaniu, Stanisławowie(Iwano-Frankiwsk), Charkowie– miast
partnerskich Częstochowy.
Zbiórka obejmować będzie:
- artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności, m.in.: konserwy, olej,
mąka, cukier, makaron, ryż, kasza,
- słodycze – czekolady, batony,
- artykuły chemiczne i środki czystości, w tym: mydło, proszek do prania, płyny do
mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe,
- koce i śpiwory,

Prośba z ostatniej chwili dla miasta Humań w Ukrainie ( do 8 marca)pomoc.pdf

Szanowni Państwo,

w związku z coraz liczniejszymi wizytami obywateli Ukrainy w Urzędzie Miasta Częstochowy informujemy, że osoba, która chce złożyć wniosek do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o udzielnie ochrony międzynarodowej (wnioskodawca) musi zgłosić się do właściwego organu Straży Granicznej. Jeżeli wniosek ma dotyczyć także innych osób (małoletnich dzieci, małżonka wnioskodawcy), osoby te również muszą być obecne podczas składania wniosku.

Zgodnie z informacjami na poniższej stronie internetowej, osoby, które nie podlegają zatrzymaniu w okresie rozpatrywania ich wniosku mogą korzystać z pomocy socjalnej i opieki medycznej, którą zapewnia Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców .

Wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/udsc/uchodzcy

Najbliższa placówka Straży Granicznej:

Placówka Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach
ul. Wolności 90, Pyrzowice, 42-625 Ożarowice
tel.: (32) 390 34 00, fax: (32) 390 34 05
e-mail: sdo.KatowicePyrzowice@strazgraniczna.pl

Dodatkowych informacji może również udzielić Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, ul. Jagiellońska 25 40-032 Katowice tel. 32 2077326 lub delegatura w Częstochowie ul. Jana III Sobieskiego 7 tel. 34 3782227.

Członkowie Okręgowej Izby Radców Prawnych będą udzielać nieodpłatnie porad prawnych osobom pochodzenia ukraińskiego.

We współpracy z Wydziałem Edukacji wyznaczono dyżury w trzech placówkach oświatowych (zlokalizowanych w różnych częściach naszego miasta):

• IV Liceum Ogólnokształcącym im. Sienkiewicza  - Al. Najświętszej Maryi Panny 56,
  • Szkole Podstawowej nr 31 im. Orła Białego - ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 18,

• Szkole Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej - Curie - ul. Władysława Orkana 95/109.

W każdy wtorek i czwartek w godzinach od 16 do 18 obywatele Ukrainy będą w nich mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.